Okan Bulent Yıldız biyografi

Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız

Google Akademik

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi‘ni bitirdikten sonra aynı üniversitede İç Hastalıkları ihtisasını 1999 yılında, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları üst ihtisasını 2001 yılında tamamladı. 2005 yılında doçent, 2010 yılında profesör oldu.

2002-2004 yılları arasında A.B.D.’de Kaliforniya Üniversitesi Los Angeles kampüsünde (UCLA) obezitede yağ dokusu fonksiyon bozuklukları, iştah hormonları, insulin direnci ve polikistik over sendromu alanlarında doktora sonrası çalışmalar yaptı. Aynı süreçte Amerikan Ulusal Sağlık EnstitüleriAdvanced Training Program in Translational Investigation” fellowship programını tamamladı.

Dr. Yıldız’ın uluslararası saygın dergilerde ve uluslararası referans kitaplarında 130’un üzerinde orjinal makale, derleme ve kitap bölümü bulunmaktadır. Polikistik over sendromu (PKOS) konusundaki uluslararası tanı ve tedavi kılavuzlarının yazarıdır. Dr. Yıldız, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede düzenlenen kongre ve konferanslarda davetli konuşmacı, panelist ve moderatör olarak yer almış, üniversitelerde ziyaretçi öğretim üyesi olarak konferans ve seminerler vermiş, uluslararası uzman olarak doktora sınavları yönetmiştir. 2018 yılında Avrupa Parlamentosu’nda ilk kez gerçekleştirilen endokrinoloji oturumunda “hormonlar ve hastalıklar” konusunda bir konuşma yapmıştır.

Dr. Yıldız, Avrupa Birliği ve üye ülke ulusal bilimsel kuruluşlarının proje değerlendirme süreçlerinde rol almıştır. Endokrinoloji alanında dünyada en fazla okunan ve en yüksek atıf sayısına sahip Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism (JCEM) dergisinin editörler kurulunda Türkiye’den ilk bilim insanı olarak yer almıştır ve  Journal of Endocrine Society (JES) dergisinde yardımcı editörlük yapmıştır. Dr. Yıldız’ın komite görevleri arasında hormon hastalıkları alanında dünyadaki en önemli ve en yüksek katılımlı organizasyon olan Amerikan Endokrin Derneği kongresi ENDO bilimsel kurul üyeliği de bulunmaktadır. Dr. Yıldız, 2016’da 100. yılını kutlayan ENDO için bu göreve seçilmiş ilk Türk bilim insanıdır.

Dr. Yıldız, 2013 yılında dünyanın hormon hastalıkları köprüsünü kurma vizyonu ile hayata geçen EndoBridge® uluslararası kapasite geliştirme projesinin kurucusu ve başkanıdır. Hormon hastalıkları alanında dünyanın en büyük iki kuruluşu olan Amerika ve Avrupa Endokrin Derneklerini ilk kez bir araya getiren ve Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneğinin desteklediği proje, dünyada sağlık bilimleri alanında birçok ilke imza atmış, Türkçe, Arapça ve Rusça eşzamanlı çeviri ile İngilizce yapılan yıllık toplantılarında bugüne kadar 90’dan fazla ülkeden beş binin üzerinde tıp doktoru ve bilim insanını dünyanın endokrinoloji alanında en önde gelen uzmanları ile Türkiye’de buluşturmuştur.

Daha önce Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Genel Sekreteri ve Androjen Fazlalığı ve Polikistik Over Sendromu Derneği yöneticisi olarak görev yapan Dr. Okan Bülent Yıldız, 2014 yılında 114 ülkeden beş binin üzerinde üyesi bulunan ve çatısında 59 Ulusal ve 13 Avrupa alt uzmanlık derneğinin yer aldığı Avrupa Endokrinoloji Derneği’nin yönetim kurulu üyesi ve yöneticisi olarak seçilmiştir. 2017 yılında Portekiz’de gerçekleştirilen 19. Avrupa Endokrinoloji Kongresi Başkanlığını yapmıştır. 2021 Amerikan Endokrin Kongresi ENDO’nun Eşbaşkanı olan Dr. Yıldız bu görevlere seçilmiş ilk Türk bilim insanıdır.

Dr. Yıldız 2020 yılında ESE Avrupa Üreme ve Gelişimsel Endokrinolojisi Klinik Lideri seçilmiş ve Stanford Üniversitesi tarafından yayımlanan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde yer almıştır.

Ulusal ve uluslararası birçok ödülü bulunan Dr. Yıldız’ın bu ödülleri arasında Amerikan Endokrinoloji Derneği “Hot Topics in Endocrinology” Seyahat Ödülü, Hacettepe Üniversitesi Bilim Teşvik Ödülü, Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği En iyi Genç Araştırmacı Ödülü, Türkiye Bilimler Akademisi GEBİP Ödülü, TÜBİTAK Bilim Teşvik Ödülü ve Eisenhower Vakfı Uluslararası Liderlik Ödülü bulunmaktadır. Dr. Yıldız’ın Eisenhower Fellowship programı kronik hastalık modeli olarak diyabet ve obezitede araştırma, hizmet ve sağlık politikalarının geliştirilmesinde akademi-hükümet-endüstri ilişkileri konusundadır.

Başlıca ilgi alanları obezite, vücut ağırlığı ve iştah kontrolünde hormonal mekanizmalar, insülin direnci, metabolik sendrom, diyabet, hirşutizm ve polikistik over sendromudur.

Polikistik over sendromunda hastaların yanında anne, baba, kızkardeş ve erkek kardeşler dahil tüm aile bireylerinde insülin direnci ve artmış diyabet riski olduğu dünyada ilk kez Dr. Yıldız ve arkadaşlarının Hacettepe Üniversitesi’nde yürüttükleri çalışma ile gösterilmiş ve JCEM dergisinde yayımlanmıştır. Dr. Yıldız’ın İnsanlarda tokluk hormonu (leptin) kullanımı konusunda da çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca insan obezitesinde açlık hormonu (ghrelin) ve bir yağ dokusu hormonu olan adiponektinin 24 saatlik salınım dinamikleri literatürde ilk olarak Dr. Yıldız ve arkadaşları tarafından tanımlanmış ve Amerikan Bilimler Akademisi dergisinde (PNAS) yayımlanmıştır.